9 Farklı Zımpara Makinası

9 Farklı Zımpara Makinası

Farklı işlerde kullanılmak üzere birçok faklı zımpara çeşidi bulunmaktadır. Bu zımpara makinelerinin ne için ve ne zaman kullanılması gerektiğini bilmek is e yapılacak işten maksimum faydanın sağlanmasındaki en etkili etmen olmaktadır. Zamandan tasarruf edilmesini sağlamasının yanı sıra daha az insan gücüne de gereksinim bulunan elektrikli zımpara makineleri ve çeşitlerini sizler için bir araya getirdik.

Şerit Bant Zımparalar

Başta ahşap olmak üzere birçok farklı yüzeyde kullanılan şerit bant zımpara makineleri en agresif el zımpara makinesi çeşidi olmaktadır. Hızlı bir şekilde zımparalanması gereken pürüzlü yüzeylerde mükemmel performans gösteren bu makineler özellikle ilk zımparalama işlemi için son derece uygun olmaktadır. Bunun yanında elektrikli şerit bant zımpara makinelerinin yanı sıra akülü olanları da bulunmaktadır. Bu türlerinin aşındırma güçleri daha yavaş olmaktadır.

Avantajları

Şerit bant zımpara makineleri çeşitli motor türleri ve hız kontrolleri bulunmaktadır. Bu sebeple farklı işler için kullanılabilir. Bu özelliği ile tek bir makine ile birden fazla işin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple de daha düşük maliyetlere sebep olurlar.

Geniş yüzeylerin zımparalanmasında üstün performans gösterirler. Bu sayede geniş satıhların daha hızlı bir şekilde talaşının kaldırılması sağlanır. Son olarak da kullanımı son derece kolay olmaktadır.

Titreşimli Zımpara Makinesi

Geniş yüzeylerde kullanıma uygun olan bir diğer çeşit ise titreşimli zımpara makineleri olmaktadır. Dairesel hareketler ile zımparalama işini gerçekleştiren bu makineler sayesinde geniş yüzeylerin kısa süre içerisinde zımparalanması mümkün olmaktadır. Özellikle finisaj işlemlerin yüksek performans göstermektedir.

Avantajları

Titreşimli zımpara makineleri ile üretimin son aşamasında pürüzsüz yüzeyler kolaylıkla ve yüksek kalitede elde edilebilmektedir. Motorlarının büyük olması sayesinde de farklı zımparalar ile farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Son olarak daha az insan gücüne ihtiyaç duydukları için daha kolay bir kullanım sağlarlar.

Bitirme Zımparası

Orbital zımparalara benzer özellikte olan bitirme zımpara makineleri ile ahşap materyallerin sorunsuz bir şekilde bitirilmesi ve cilalama öncesinde yüzeyin tam olarak hazırlanması mümkün olmaktadır. İleri ve geri hareket ile yüzeylerin zımparalanmasını sağlayan bu makineler ise özellikle ham ahşap üzerinde etkili olmaktadır.

Damarlı ahşapların zımparalanmasında verdiği sonuçlar ile bilinen bitirme zımparası titreşimli zımpara makinesine oranla daha düşük motor gücüne sahip olmaktadır. Ancak damarlarda göstermiş olduğu performans son zımpara makinesinin daha etkili sonuçlar almasını sağlamaktadır.

Avantajları

Kerestelerde yüksek performanslı cilalama yüzeyi sağlayan bitirme zımparaları aynı zamanda birçok farklı zımparanın kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında standart el zımparası kağıtların da kullanılması mümkün olan bu makinelerde kullanılan zımpara fiyatları son derece uygun olmaktadır.

Eğe Zımpara Makinesi

Büyük zımpara makinelerinin ya da el zımparalarının ulaşamadığı alanların zımparalanmasında kullanılan eğe zımpara makineleri aynı zamanda parmak zımpara makinesi olarak da anılmaktadır. Dar yüzeylerin yanı sıra köşelerin düzeltilmesinde de kullanılan eğe zımpara makineleri özellikle sandalye gibi ahşap ürünlerin aralarındaki boya kalıntılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Avantajları

İşin hızlı bir şekilde bitirilmesini sağlamasının yanı sıra küçük alanlar çalışma imkanı sunması bu makinelerin en önemli avantajı olmaktadır. Hız kontrolünün sağlanmasına izin veren bu makinelerin kullanımı da son derece kolay olmaktadır.

Detay Zımpara Makinesi

Tipik zımpara makinelerinin ulaşmadığı köşelerin zımparalanmasında kullanılan detay zımpara makineleri üçgen bir tasarıma sahip olmaktadır. Kendinden yapışkanlı zımpara kağıtları ile birlikte kullanılan bu makineler aynı zamanda farklı aparatlara da sahip olmaktadır.

Avantajları

Kullanımı en kolay zımpara makinelerinden birisi olan detay zımpara makineleri dar alanların ve ulaşılması zor olan yerlerin zımparalanmasında yüksek performans göstermektedir.

Matkaplar

Matkaplar da zımpara makineleri olarak kullanılan bir alet olmaktadır. Taşlama taşlarının yanı sıra çeşitli zımparalar ile birlikte de kullanılan matkaplar uygun başlık ile ideal zımpara makinelerinden birisi olurlar. Detay zımparalara benzer şekilde hareket eden matkaplar cırtlı zımpara gibi zımpara çeşitleri ile birlikte kullanılabilir.

Avantajları

Taşınabilirliği yüksek olan matkaplar aynı zamanda dar alanlara ve kenarlara ulaşma konusunda da son derece iyi iş çıkarırlar. Detaylı zımparalama makinelerine oranla daha fazla erişim imkanı da sağlamaktadır.

Tezgah Zımparası

Özellikle küçük projelerin hızlı bir şekilde bitirilmesinde son derece etkili olan tezgah zımparalarının kullanılabilmesi için masaya ya da tezgaha monte edilmesi gerekmektedir. Toplu üretim için de ideal olan bu zımpara makinelerinin verimi son derece yüksek olmaktadır.

Avantajları

Çalışma yapılacak platformun boyunun ayarlanabilir olması rahat bir çalışma imkanı sunmaktadır. Bunun yanında kullanılacak ahşabın özelliklerine göre özel olarak ayarlanabilmektedir.

Disk Zımpara

Hem ahşap hem de metal materyallerde kullanılabilen disk zımparalar aynı zamanda sabit zımpara makinelerinden de birisi olmaktadır. Farklı zımpara numaraları ile kullanılması sayesinde farklı özelliklerdeki materyaller üzerinde yüksek performans göstermektedir.

Avantajları

Eğimli kenarların zımparalanmasında verimli olan bu makinelerin aynı zamanda eller serbest özellikleri de bulunmaktadır. Birden fazla amaç için kullanılabilir olmaları ise maliyetlerin düşürülmesinde etkilidir. Son olarak hız ayarı bulunmaktadır.

Taşlama Makineleri

Özellikle metal gibi sert malzemelerde kullanılan taşlama makineleri tezgah üzerine sabitlenerek kullanılmaktadır. Bunun yanında farklı başlıklar ile ahşap için de kullanımı mümkün olmaktadır.

Avantajları

Materyallerin kademeli bir şekilde kesilmesine olanak sağlayan bu makineler aynı zamanda zımparalama için de kullanılmaktadır.